Przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Polskę odbyły się w sobotnie południe 1 września uroczystości upamiętniające 79 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Kombatanci, władze Miasta i Powiatu oraz przedstawiciele zakładów pracy, instytucji, szkół i wielu nowosolskich środowisk, oddali hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za naszą Wolność.

 

Przemówienie Piotra Szyszko, przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowej Soli

Panie Starosto, Panie Prezydencie, Mieszkańcy Nowej Soli, Drodzy Kombatanci

1 września 1939 r. o godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji, co spowodowało, iż łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km, stawiając Polskę w niekorzystnym położeniu strategicznym, a 17 września 1939 r. na mocy paktu Ribentropp – Mołotow, Polska została zaatakowana przez Rosję Sowiecką, również bez wypowiedzenia wojny.

"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!".

Tak brzmiał komunikat odczytany we wrześniu 1939 r. w Polskim Radiu.

Szanowni Państwo !!!

W 79. rocznice wybuchu II Wojny Światowej, w sobotnie pochmurne południe przyszliśmy pod Pomnik Bohaterów Walk o Polskę w Nowej Soli, aby upamiętnić to wydarzenie, wydarzenie jakże smutne i tragiczne w swoich skutkach.

Wydostając się z zatłoczonych supermarketów, przedzierając się przez zatłoczone ulice, rezygnując z rekreacji dzisiejszego dnia (może wspólnego wyjazdu z rodziną za miasto, może rezygnując z ostatnich chwil wakacji), wyłączając wiecznie dzwoniący telefon komórkowy, na który cały czas przychodzą aktualne wiadomości polityczne, sportowe, kulturalne i promocje przyszliśmy tu, aby w zadumie i modlitwie oddać cześć Bohaterom tamtych dni.

Szanowni Państwo !!!

II wojna światowa przerwała marzenia Polaków o wolnej Ojczyźnie oraz możliwości odbudowy jakże jeszcze słabego Kraju.

II wojna światowa jest przykładem dla nas współczesnych ludzi jak w łatwy sposób można dać się omotać i zafascynować ideologią zła i śmierci wymierzoną w drugiego człowieka.

II wojna światowa to czas pogardy prawa międzynarodowego oraz podstawowych praw i zasad jednostek.

To ważne, aby o tym pamiętać w czasach odradzającego się faszyzmu i nacjonalizmu na świecie. Powinno to być dla współczesnego człowieka wielką przestrogą.

Siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej obchodzimy w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości. To w tym roku szczególnie pochylamy się nad wydarzeniami upamiętniającymi Polską drogę do wolności. Znamy z historii te smutne wydarzenia w wyniku, których traciliśmy wolność i niepodległość. My Polacy jak żaden inny naród wiemy, że wolność, niepodległość i demokracja nie jest dana raz na zawsze. II wojna światowa doświadczyła nas ogromnymi ofiarami i stratami oraz zabrała nam wolność na dziesiątki lat.

We wrześniu 1939 roku Polacy pokazali bohaterstwo, jedność, solidarność i poświęcenie, które dało siłę i podstawę następnym pokoleniom w dążeniu do prawdziwej wolności.

Szanowni Państwo !!!

W 79. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej,

w roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości,

tu w tym miejscu przy pomniku Bohaterom Walk o Polskę wzniesionym przez Mieszkańców Nowej Soli,

przed Orłem Białym, który symbolizuje wielowiekową tradycję Państwa Polskiego: jego siłę, mądrość i tolerancję,

wpatrzeni w order Virtuti Militari symbolizujący męstwo i szlachetność pokoleń Polaków,

w obecności patrona Liceum Ogólnokształcącego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza ale przede wszystkim poety, który swoją twórczością po dziś dzień kształtuje wrażliwość naszych serc,

trzeba wykrzyczeć dzisiaj te słowa z wielką przestrogą, przejęciem i siłą

nigdy więcej wojny,

nigdy więcej pogardy dla drugiego człowieka.

 

Zobacz także

Najlepsi nowosolscy uczniowie

Wielkie brawa dla uczniów nowosolskich szkół  którzy w roku szkolnych 2018/2019 uzyskali najlepsze wyniki w nauce mając przy tym najwyższe osiągnięcia w olimpiadach i konkursach.

Więcej…

Wybory ławników Sądów Powszechnych

Urząd Miejski w Nowej Soli informuje, że w związku z wyborem ławników na kadencję 2020-2023, w terminie do 30 czerwca 2019 roku uprawnione podmioty mogą zgłaszać radom gmin kandydatów

Więcej…

My rocznik 89'

Prezydent Wadim Tyszkiewicz wziął udział w piątek 7 czerwca w debacie: My-rocznik ’89” poświęconej 30-leciu Wolnej Polski i 15-leciu w Unii Europejskiej, w której żyjemy od urodzenia. Debata odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Więcej…