Średnie miasta województwa lubuskiego z szansą na większy i bardziej skuteczny rozwój - tego chcą Nowa Sól, Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice oraz Świebodzin. Włodarze spotkali się 26 listopada w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli.

Nasz miasto reprezentował pełniący funkcję prezydenta Maciej Jankowski, dyrektor generalny UM Jacek Milewski oraz naczelnik WIEiP Beata Kulczycka.

Miasta te są wg Ministerstwa Rozwoju w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych w województwie lubuskim. Taki raport został opublikowany  w 2017 roku i zawiera informacje o 122 ośrodkach miejskich w Polsce które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Dla takich miast ministerstwo tworzy pakiet opierający się przynajmniej na kilku elementach m.in. dedykowaniu funduszy z UE, preferencjach w lokowaniu inwestycji i dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Na wtorkowym spotkaniu włodarze wytypowali przedstawicieli gmin, które będą pracowały w pracach Zespołu konsultacyjno - doradczego ds. RPO.

Wyznaczono również termin następnego spotkania, na którym włodarze spotkają się na roboczo w większym gronie wraz ze swoimi pracownikami. Powstanie wówczas wstępny raport określający skalę oraz katalog potrzeb, a także kierunki rozwoju gmin.
Każde miasto ma swoją specyfikę, jednak możemy znaleźć tę część wspólną, która pozwoli nam skorzystać ze środków na takie projekty, które dadzą sześciu lubuskim średnim miastom szansę na realny rozwój infrastruktury, gospodarki czy kapitału ludzkiego – mówili włodarze gmin

 

Zobacz także

Sesja Rady Miejskiej

12 grudnia 2019 r. o godzinie 10.00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Nowej Soli

Więcej…

Rozpoczęła się przebudowa przy cmentarzu

Rozpoczęła się przebudowa i jednocześnie zmiana układu komunikacyjnego w rejonie wejścia na cmentarz przy ulicy Wandy w Nowej Soli. Zakres prac obejmuje: rozbiórkę konstrukcji nawierzchni chodników i miejsc postojowych, rozbiórkę krawężników i obrzeży betonowych, przebudowę/remont konstrukcji jezdni celem dowiązania wysokościowego projektowanych miejsc postojowych oraz budowę nowych i przebudowę istniejących ciągów pieszych z betonowej kostki brukowej.

Więcej…

Kolejny rok pomagamy usuwać azbest

W Nowej Soli zakończono realizację zadania "Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Nowa Sól- Miasto – edycja 2019". Projekt miał na celu wsparcie finansowe właścicieli nieruchomości, na których terenie zlokalizowane są budynki zabudowane materiałami zawierającymi azbest, zgodnie z założeniami „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Nowa Sól - Miasto na lata 2015-2032.”

Więcej…