Średnie miasta województwa lubuskiego z szansą na większy i bardziej skuteczny rozwój - tego chcą Nowa Sól, Żary, Żagań, Międzyrzecz, Słubice oraz Świebodzin. Włodarze spotkali się 26 listopada w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli.

Nasz miasto reprezentował pełniący funkcję prezydenta Maciej Jankowski, dyrektor generalny UM Jacek Milewski oraz naczelnik WIEiP Beata Kulczycka.

Miasta te są wg Ministerstwa Rozwoju w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych w województwie lubuskim. Taki raport został opublikowany  w 2017 roku i zawiera informacje o 122 ośrodkach miejskich w Polsce które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Dla takich miast ministerstwo tworzy pakiet opierający się przynajmniej na kilku elementach m.in. dedykowaniu funduszy z UE, preferencjach w lokowaniu inwestycji i dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Na wtorkowym spotkaniu włodarze wytypowali przedstawicieli gmin, które będą pracowały w pracach Zespołu konsultacyjno - doradczego ds. RPO.

Wyznaczono również termin następnego spotkania, na którym włodarze spotkają się na roboczo w większym gronie wraz ze swoimi pracownikami. Powstanie wówczas wstępny raport określający skalę oraz katalog potrzeb, a także kierunki rozwoju gmin.
Każde miasto ma swoją specyfikę, jednak możemy znaleźć tę część wspólną, która pozwoli nam skorzystać ze środków na takie projekty, które dadzą sześciu lubuskim średnim miastom szansę na realny rozwój infrastruktury, gospodarki czy kapitału ludzkiego – mówili włodarze gmin

 

Zobacz także

Sesja Rady Miejskiej w Nowej Soli

30 stycznia 2020 r. o godzinie  10.00  w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, odbędzie się sesja Rady Miejskiej.

Więcej…

Koperta, która ratuje życie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Soli zachęca do wypełnienia tzw. koperty życia w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia.

Więcej…

Prezydent dziękuje mieszkańcom za obdarzenie go zaufaniem

Miła niespodzianka czekała rano w piątek 24 stycznia odwiedzających miejskie targowisko - byli częstowani słodkościami z nowosolskiej cukierni.

Więcej…