Kilka dobrych rad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z fajerwerków - przeczytaj i weź do serca.

Materiały pirotechniczne, w tym tzw. galanteria pirotechniczna potocznie zwana fajerwerkami to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia.  
Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:
1.    kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
2.    przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
3.    nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
4.    wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
5.    nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
6.    nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
7.    nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
8.    po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
9.    nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,

10.   nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
11.    przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
12.    nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków.  
Niech Sylwester lub inna uroczystość będą wystrzałowe, a nie wybuchowe!
UWAGA: zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Nowej Soli wszelkie materiały pirotechniczne, w tym tzw. galanteria pirotechniczna może być używana na terenie naszego miasta  w okresie sylwestrowo – noworocznym tylko w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.
 
Fajerwerki używane są przez nieletnich lub poza wyznaczonymi terminami?

Zgłoś to:
Policja 997 lub 112
Straż Miejska: 68 475 77 80
Pamiętaj, Straż Miejska pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-22.00

Zobacz także

Podziękowania za pracę w Radzie Społecznej ORL

Prezydent Jacek Milewski oraz wiceprezydent Natalia Walewska-Wojciechowska, podziękowali członkom Rady Społecznej przy Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej za pracę.

Więcej…

Świąteczna wizyta u Emerytów i Rencistów

Okres noworoczny  to czas pełen radości, piękna, refleksji i marzeń. Magia świąt Bożego Narodzenia polega także na tym, że więcej czasu spędzamy z bliskimi i znajomymi. To czas wzajemnych odwiedzin, dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń.

Więcej…

Spotkanie z wykonawcą budowy wałów przeciwpowodziowych

Z inicjatywy firmy Sinohydro Corporation Limited, odbyło się w nowosolskim Urzędzie Miejskim spotkanie robocze w związku z rozpoczętą inwestycją przeciwpowodziową na terenie miasta Nowa Sól.

Więcej…