15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. To doskonały moment, aby przypomnieć o prawach seniorów.

Polacy żyją coraz dłużej i liczba osób w starszym wieku znacząco zwiększa się. Jest to szansą na dłuższe cieszenie się życiem i korzystanie z potencjału wieku starszego. Obliguje to jednocześnie instytucje do podjęcia wyzwań z jakimi borykają się seniorzy.

Prawo do godnego i aktywnego starzenia się, do opieki medycznej, zabezpieczenia społecznego i poszanowania życia prywatnego, to podstawowe i niezbywalne prawa każdego seniora.
Urząd Miejski przypomina, że nowosolski senior nie jest sam i może liczyć na pomoc osób i instytucji z terenu miasta. Senior potrzebujący wsparcia, będący w trudnej sytuacji życiowej może zwrócić się o pomoc do lokalnych instytucji i organizacji społecznych, których wykaz wraz z danymi teleadresowymi podajemy poniżej.
15 czerwca Międzynarodowy Dzień Praw Osób Starszych
Międzynarodowy Dzień Praw Osób Starszych został ustanowiony w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych. Prawa seniorów są łamane na całym świecie każdego dnia. Jest to problem globalny. Osoby starsze są często padają ofiarą zaniedbań. Zamiast otrzymać zasłużony szacunek, wdzięczność i pomoc, są źle traktowane lub nawet wykorzystywane i poniżane.  Międzynarodowy Dzień Praw Osób Starszych ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem.
Osobom starszym bez wątpienia należy się szacunek. Nie zapominajmy, że osoby starsze dźwigają na swoich barkach duży bagaż doświadczeń. Wszystko, czego doświadczyły, ukształtowało ich myślenie i sposób działania. Starajmy się okazać im zrozumienie i nie przekonywać do przyjęcia swoich poglądów czy zmiany stylu życia. Wspierajmy starszych ludzi w pielęgnowaniu zainteresowań i hobby. Powinniśmy zaakceptować ograniczenia fizyczne i poznawcze wynikające z wieku, zamiast krytykować zachowania, które z nich wynikają. Pamiętajmy, że nade wszystko starsze osoby potrzebują towarzystwa, zainteresowania i troskliwej opieki. Spędzanie z nimi czasu i wysłuchanie ich historii może pomóc nam zrozumieć je lepiej i odmienić sposób, w jaki patrzymy na najstarszą część społeczeństwa. Traktujmy starszych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani w ich wieku.

 

Seniorze, masz prawo!

oraz TUTAJ

Nowosolskie instytucje do których Senior moze zwrócić się o pomoc

oraz TUTAJ

Zobacz także

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…

Jedyny taki spływ kajakowy

Po raz czwarty odbył się Lubuski Integracyjny Spływ Kajakowy Olimpiad Specjalnych. Współorganizatorem był między innymi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowej Soli.

Więcej…