W środę 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii pod Tekstem na spotkanie z wierszami Elżbiety Bielskiej-Kajzer.

W czasie wieczoru autorskiego zaprezentuje ona swój najnowszy tomik poezji pt. ,,Nie zapomnij że byłaś" podsumowujący jej blisko 22-letnią pracę twórczą. Pomysłodawcą wydania tomiku jest Urząd Miejski w Nowej Soli, który pomógł finansowo i marketingowo w jego ukazaniu się. Duży wkład, jeśli chodzi o opracowanie graficzne wydawnictwa, wniosła nasza Biblioteka.
Spotkanie, na które już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, poprowadzi Elżbieta Wozowczyk-Leszko, dziennikarka Radia Zachód. Po nim będzie można kupić książkę z autografem autorki.

O komentarz do tego wydarzenia poprosiliśmy samą bohaterkę wieczoru. Oto, co nam powiedziała: ,,Propozycja wydania tomiku wierszy była dla mnie wielką niespodzianką. Tytuł: „Nie zapomnij że byłaś” pojawił się w głowie prawie natychmiast. Pomyślałam, że jest to szansa, żeby dokonać ostatecznego wyboru spośród tekstów napisanych od 1994 do 2016 roku. Nie będzie w tym zbiorze wierszy najnowszych. Jest to raczej retrospekcja, podsumowanie dwudziestu paru lat życia i pisania. Doceniam to, że znalazło się w tym tomiku miejsce dla wierszy z najwcześniejszego zbioru pt. „Gdzie są oczy”, nigdzie dotąd nie opublikowanego.
Zbiory poezji są jakby domem dla pojedynczych wierszy, często efemerycznych, kruchych, potrzebujących mocnej, spajającej formy, kontekstu w postaci innych utworów, nawzajem się dopełniających, wyjaśniających.
Kiedy ta forma przybiera postać pięknie wydanej książki, która może trafić do czytelnika, satysfakcja autora jest ogromna. Zawsze szukałam odbioru, chociażby w trakcie spotkań poetyckich, które umacniały mnie w tym, co robię. Dlatego cieszę się bardzo, że znowu mam możliwość takiego spotkania i że moje wiersze będą mogły pozostać z jego uczestnikami na dłużej".
------------------------------
Elżbieta Bielska-Kajzer w 1976 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Mieszka w Nowej Soli. Od ponad dwudziestu lat pisze wiersze, od ponad dziesięciu felietony, drukowane w lokalnych czasopismach. Na podstawie zbioru wierszy pt. ,,Gdzie są oczy" (1994 r.), którego nie opublikowała, nowosolski Teatr Terminus A Quo wystawił w 2006 r. spektakl pt. ,,W oknie tańczy ćma". W formie elektronicznej ukazały się jej kolejne tomiki poetyckie: ,,Trzy szczypty litości" (2012 r.), ,,Dziwna nieznana" (2013 r.) i ,,Wśród znaków przejrzystych" (2015 r.). Prezentowała także wybrane utwory na portalu Pisarze.pl (w trzech edycjach Wierszy Tygodnia) oraz w literackich Migotaniach. W 2015 r. otrzymała drugą nagrodę w głównym konkursie 21. Głogowskich Konfrontacji Literackich. W 2016 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowego Miasteczka wydało zbiór jej 25 wierszy pt. ,,Przełom".

 

Zobacz także:

Święto Solan 2019 już w ten weekend!

Od piątku 14 czerwca do niedzieli 16 czerwca zapraszamy na Święto Solan! W tym roku nie zabraknie atrakcji dla każdego: będą koncert gwiazd, występy formacji tanecznych, pokazy modeli pływających, nauka samoobrony dla kobiet, trening fitness na trampolinach, międzynarodowy turniej judo i wiele, wiele innych  atrakcji. Zaczniemy jak zawsze barwnym korowodem Solan - tym razem startujemy o godzinie 15.00 spod hali elektryka w kierunku placu Floriana. Żyj kolorowo-to temat tegorocznego korowodu.

Więcej…

Wieczór autorski z tomikiem poezji Elżbiety Bielskiej-Kajzer

W środę 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii pod Tekstem na spotkanie z wierszami Elżbiety Bielskiej-Kajzer.

Więcej…

Złota Rybka ponownie w Nowej Soli

9  czerwca  w Nowej Soli odbędą się największe w Europie zawody wędkarskie „Złota Rybka". Współorganizatorem zawodów, jest nowosolski Urząd Miasta.

Więcej…