18 października (piątek) z Czytelnikami spotka się WOJCIECH KONDUSZA, autor m.in. ,,Małej Moskwy” i ,,Legnickich Cyganów – Romów”. Tym razem opowie o swojej najnowszej książce pt. ,,Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce”.

Rok temu, we wrześniu, minęło 25 lat, jak ostatni żołnierze radzieccy opuścili Legnicę. Tym samym Polska wyzwoliła się spod zależności od Rosji. Wojska radzieckie stacjonowały w Polsce pół wieku. Żołnierze rozmieszczeni byli w 39 garnizonach, w Legnicy mieścił się sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. W książce „Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce” W. Kondusza postanowił opowiedzieć o codziennym życiu garnizonów, o tym co działo się za szczelnymi murami wojskowych miasteczek i co przed pół wieku było pilnie strzeżoną tajemnicą. Jest to zarazem wielowymiarowa opowieść o codzienności Związku Radzieckiego - w pomniejszonej skali tworzyły go eksterytorialne garnizony w Polsce - i mentalności jego mieszkańców w okresie powojennym, a także o formowaniu „nowego typu człowieka” - homo sovieticusa.

Wojciech Kondusza jest doktorem nauk humanistycznych, wieloletnim nauczycielem akademickim i pracownikiem administracji samorządowej. Jest również badaczem lokalnego życia społecznego i politycznego oraz historii stacjonowania w Polsce Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Opublikował z tego zakresu wiele książek, artykułów naukowych i publicystycznych, m.in.: „Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy”, „Śladami Małej Moskwy”, „Sabadach i jego Muzeum Armii Radzieckiej”.Jest także prezesem stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii pod Tekstem, wstęp wolny.

 

Zobacz także:

Wakacje w mieście

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę zajęć sportowych, artystycznych czy edukacyjnych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i zaczynają się 1 lipca.

Więcej…

Uwaga, ważna informacja - WYBORY

W związku z prowadzonym remontem w budynku byłego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Kasprowicza 8 informujemy, że:

Więcej…

Wspieramy akcję "kupuj lokalnie"

Nowa Sól włącza się do akcji Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego: „Wspieraj lubuskich producentów, kupuj lokalnie”, w której zachęca się do nabywania regionalnych produktów wytworzonych przez producentów z województwa lubuskiego.

Więcej…